Jan Josef Antonín Eleazar Kittel 3. února, křest 13. února 1704, Krásná/ fara Bzí - 16. listopadu 1783 Krásná
Tajemný doktor Kittel dodnes vzněcuje obrazotvornost, především ale představuje životní příběh skutečného člověka, který vlastní pílí dokázal zúročit svůj talent, rozvinout léčebné praktiky a přírodní zkušenosti získávané od svých předků - vesnických ranhojičů. V Kittelovu muzeu uvidíte i čarodějné knihy.
Už jste někdy slyšeli jména Faust Jizerských hor, severočeský Faust, černokněžník ze Šumburku, či třeba ďáblův doktor? Za všemi těmito přízvisky se skrývá jediná osobnost - výjimečný ranhojič, lékař a především člověk - Jan Josef Antonín Eleazar Kittel. Žil v 18. století na jižní straně hřebenu Černé Studnice v tehdejším Šumburku (dnes se obec jmenuje Krásná). Obestírala ho řada legend a pověstí - prý za svými pacienty létal na čarodějném plášti, vyléčil všechno a každého, znal číst v tajemných čarodějných knihách... Aby získal tuto moc a hlavně umění úspěšně léčit, spolčil se prý s ďáblem, který mu za úpis duše předal mnohá tajemství, především pak kvítek zázračné rostliny všehoj.
Málokterá postava je opředena tolika mýty a pověstmi jako Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704-1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Výborně léčil, přijímal
pacienty až z daleké Vídně nebo Prahy, staral se o místní šlechtu i chudé horaly. Císař Josef II. ho osobně navštívil v jeho domě. Léčitelovy úspěchy byly tak veliké, že se v Čechách o lidech na smrt nemocných říkalo "tomu ani Kittel nepomůže". Ze soukromých peněz vybudoval nejen svůj obrovský dům zvaný "Burk", ale i přilehlý kostel, školu či faru. Jeho současníci si neuměli Kittelovy léčebné úspěchy, bohatství a slávu vysvětlit jinak než tím, že doktor zaprodal svoji duši ďáblu. Aby získal tuto moc a hlavně umění úspěšně léčit, spolčil se prý s ďáblem, který mu za úpis duše předal mnohá tajemství, především pak kvítek zázračné rostliny všehoj.